ul. Duńska 25, 71-795 Szczecin

Zadbaj o swój piękny uśmiech!
Zadzwoń do nas

+48 797-118-808

Zadzwoń do nas

+48 797-118-808

Faq

Najczęściej zadawane pytania

Jesteś przed wizytą w pracowni radiologii stomatologicznej?
Pewnie masz w głowie wiele pytań. Postaramy się krótko odpowiedzieć na te, które słyszymy najczęściej od naszych pacjentów.
Mamy nadzieję, że zmniejszy to Twoje wątpliwości i obawy związane z badaniem.
Zaczynamy!

01

Jak przygotować się do wizyty w pracowni radiologii stomatologicznej?

Nie ma potrzeby wcześniejszych przygotowań. Zwłaszcza gdy celem wizyty jest zdjęcie punktowe zęba. Jeżeli natomiast planujesz tomografię, pantomogram lub cefalometrię, pamiętaj o skierowaniu. Na czas wykonania tych badań należy również zdjąć biżuterię, protezę zębową oraz aparat.
02

Czy na badanie trzeba przyjść na czczo?

Nie ma takiej potrzeby. Przed badaniem można normalnie jeść, pić oraz przyjmować leki.
03

Czy należy usunąć piercing?

Przed tomografią, zdjęciem cefalometrycznym oraz zdjęciem pantomograficznym należy zdjąć metalową biżuterię znajdującą się w okolicy głowy i szyi. Wiemy jednak, że w przypadku piercingu nie zawsze jest to proste. Mimo to badanie zostanie przeprowadzone, jednak należy pamięta , że pozostawiona biżuteria może wpłynąć na czytelność zdjęcia.
04

Czy potrzebne jest skierowanie?

Większość badań z użyciem promieniowania rentgenowskiego wymaga skierowania od lekarza prowadzącego. Także w placówkach prywatnych. Jedynym badaniem wykonywanym bez skierowania jest RTG punktowe zęba.
05

Czy tylko stomatolog może wystawić skierowanie?

RTG twarzoczaszki jest wykorzystywane również w innych gałęziach medycyny, dlatego skierowanie może wystawić także inny lekarz np. laryngolog lub ortopeda.a.
06

Czy promieniowanie jest szkodliwe?

Niewielkie dawki promieniowania, które są wykorzystywane do badań – nie są szkodliwe. Chcąc ograniczyć ekspozycję na promienie, warto wybierać pracownię, w których stosowane są nowoczesne aparaty. Pozwalają one wykonać wysokiej jakości zdjęcie przy użyciu małej dawki.
07

Czy można przeprowadzać badanie w ciąży?

Nie zaleca się wykonywania zdjęć RTG u kobiet w ciąży. W szczególnych przypadkach, gdy badanie nie może zostać przesunięte, a ryzyko braku leczenia przewyższa to, które jest związane z jego wykonaniem – lekarz może podjąć decyzję o jego przeprowadzeniu.
08

Czy badanie może być wykonane u dzieci?

Tak. Ważne jest jednak to, by dziecko potrafiło zachować spokój i nieruchomą pozycję przez kilka sekund. Oprócz skierowania potrzebna będzie również zgoda opiekuna. W trakcie badania rodzice mogą przebywać na sali wraz z dzieckiem, a do wykonania zdjęcia stosowana jest mniejsza ilość promieniowania – bezpieczna dla młodego pacjenta.
09

Czy na wizytę w PanoramicDent należy się rejestrować?

Nie ma takiej konieczności. W godzinach otwarcia pracowni badania wykonywane są na bieżąco, bez kolejek. Sprawdź, kiedy jesteśmy czynni. ( link https://panoramicdent.pl/kontakt/)
10

Czy w PanoramicDent można wykonać zdjęcia RTG innych części ciała?

Nie. Zajmujemy się wyłącznie badaniami w obrębie twarzoczaszki.
11

Jak długo trwa badanie i czy jest bolesne?

Samo wykonanie zdjęcia trwa kilka sekund. Wraz z przygotowaniem oraz oczekiwaniem na zapis wizyta nie zajmie dłużej niż kilka minut. Badania są całkowicie bezbolesne.

Masz więcej pytań?
Skontaktuj się z nami!
E-mail: panoramicdent@wp.pl
Tel.: 797-118-808

Zadaj nam pytanie

PanoramicDent - Szczecin