ul. Duńska 25, 71-795 Szczecin

Zadbaj o swój piękny uśmiech!
Zadzwoń do nas

+48 797-118-808

Zadzwoń do nas

+48 797-118-808

Jak dbać o zęby? 5 nawyków dla zdrowia jamy ustnej

Jak dbać o zęby?
5 nawyków dla zdrowia jamy ustnej

Każdy z nas chce mieć zdrowe i białe zęby, ale czy robimy wszystko, aby takie były? Odpowiednie nawyki pielęgnacyjne i systematyczne wizyty w gabinecie dentystycznym są kluczowymi elementami profilaktyki stomatologicznej. Ich przestrzeganie pozwoli dłużej cieszyć się zdrowiem i może uchronić przed kosztownym leczeniem. Poświęćmy więc naszym zębom odrobinę więcej uwagi.

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda”. W rytm dziecięcej melodii zaczynała się wielka przygoda z dbaniem o higienę jamy ustnej wielu z nas. Z piosenki dowiedzieliśmy się między innymi, że ten, kto zębów nie myje – ma kłopoty. Okazuje się, że całkiem niemałe. Zły stan zębów nie tylko prowadzi do próchnicy, ale może być przyczyną wielu chorób ogólnoustrojowych. Kilka nawyków skutecznie pomoże zmniejszyć to ryzyko.

5 nawyków dla zdrowia jamy ustnej

1. Umiejętne mycie zębów

Szczotkowanie zębów jest podstawową czynnością związaną z dbaniem o jamę ustną. Mimo to wciąż popełniamy wiele błędów w trakcie codziennego mycia. Robimy to za krótko, zbyt mocno lub stosując nieodpowiednią technikę. Rozwiejmy zatem raz na zawsze wszystkie wątpliwości.

Jak często myć zęby?

Zaleca się, aby robić to po każdym posiłku, a nawet napoju, takim jak herbata czy kawa. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Złotym środkiem będzie mycie zębów trzy razy dziennie, ale nie stresujmy się za mocno, jeżeli zrobimy to dwukrotnie w ciągu dnia (rano i wieczorem). Ważne, by było dokładnie.

Ile czasu myć zęby?

Dzieciom kupujemy świecące szczoteczki lub instalujemy aplikacje, które mierzą czas mycia zębów. Ale czy sami poświęcamy tej czynności tyle minut, ile powinniśmy? Warto to sprawdzić i od czasu do czasu w trakcie szczotkowania uruchomić minutnik. Na jak długo? Od 2 do 3 minut.

Jak myć zęby?

We wspomnianej już wcześniej piosence uczono nas, aby szczotka tańczyła kółeczko. Ruchy okrężne nie są jednak rekomendowaną techniką mycia zębów. Lepiej sprawdza się ich „wymiatanie”. A jak to się robi? Wystarczy przyłożyć szczotkę do zęba tuż przy dziąśle pod kątem 45 stopni. A następnie zrolować szczotkę w dłoni, tak by przesunęła się w kierunku korony. Powierzchnie żujące myjemy w przód i tył.

Czy płukać zęby po umyciu?

Ta odpowiedź może zaskoczy, ale zaleca się, aby tego nie robi. Płucząc jamę ustną, usuwamy aktywne składniki pasty
do zębów. Warto dać im trochę czasu, aby mogły popracować. Jeżeli stosujemy płyn do płukania, to można odczekać kilkanaście minut między myciem, a jego użyciem.

Jak często wymieniać szczoteczkę?

Szczoteczkę powinno się wymieniać na nową po około dwóch miesiącach. Chyba że ślady zużycia są na niej widoczne znacznie wcześniej, wtedy nie ma na co czeka. Należy się jednak zastanowić, czy podczas mycia nie używamy zbyt dużej siły nacisku.

Czy nitkować zęby?

Zdecydowanie szczoteczka jest jednym z najlepszych wynalazków ludzkości, ale… nie jest idealna. Trudno dotrzeć nią do ciasnych przestrzeni międzyzębowych, a to tam lubią odkładać się resztki jedzenia i powstawać próchnica. Rozwiązaniem jest nić dentystyczna. Nie każdy potrafi ją jednak dobrze używać. Alternatywą są irygatory, które za pomocą ciśnienia wody usuwają to, czego nie chcemy mieć między zębami.

2. Czyszczenie języka

Resztki pokarmowe i bakterie lubią gromadzić się nie tylko na zębach, ale również na języku. Nalot, który powstaje na nim w ciągu dnia, może być przyczyną chorób oraz nieprzyjemnego zapachu z ust. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które wspomagają higienę języka:

  • szczoteczki do zębów i języka
  • szczoteczki do języka
  • plastikowe czyściki
  • stalowe lub miedziane skrobaczki

3. Kontrolne wizyty u dentysty

Wciąż zbyt często o konieczności pójścia do dentysty przypomina nam bolący ząb. Znacznie lepiej byłoby, gdyby robił to kalendarz. Z badań opublikowanych przez GUS, dotyczących stanu zdrowia Polaków w 2019 r., wynika, że co trzeci z nas był u dentysty w ciągu półrocza. Nie jest więc źle, jednak warto pamiętać, że są to dane sprzed pandemii.

Zaleca się, aby wizytę kontrolną u stomatologa odbyć dwa razy w ciągu roku. Jeszcze lepiej, jeżeli będziemy sprawdzać stan zębów co 4 miesiące. Na NFZ raz w roku możemy umówić się na badanie stomatologiczne z instrukcją dbania o jamę ustną, a 3 razy w roku na kontrolne badanie lekarskie.

4. Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny to osad, który odkłada się na naszych zębach i niestety – nie służy im. Szczotkowanie, nawet to poprawnie wykonane, nie jest w stanie skutecznie mu przeciwdziałać. Dlatego konieczna jest wizyta, podczas której dentysta usunie złogi. Zwykle wystarczy, gdy zrobimy to raz w roku (można w ramach NFZ). Jeżeli jednak mamy tendencję do odkładania się kamienia, wtedy zabieg wykonuje się częściej. Dobra informacja jest taka, że jest to bezbolesne.

5. RTG pantomograficzne, czyli zdjęcie panoramy zębów

Pantomogram Szczecin

Jeżeli czegoś nie widać gołym okiem… to wcale nie oznacza, że niczego tam nie ma. Dobrze czasami dokładniej przyjrzeć się naszym zębom i raz na dwa lata profilaktycznie wykonać zdjęcie panoramiczne zębów, a następnie pokazać je lekarzowi podczas wizyty kontrolnej. Badanie pantomograficzne nie boli i zajmuje niewiele czasu. Więcej na jego temat można dowiedzieć się w tym miejscu.

Zdrowe zęby to nie tylko kwestia estetyki. Zaniedbanie może doprowadzić do poważnych konsekwencji i to nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale również całego organizmu. Kilka minut dziennie oraz parę wizyt u specjalistów, to niewielka cena za uchronienie się przed bolesnymi i kosztownymi problemami w przyszłości.