ul. Duńska 25, 71-795 Szczecin

Zadbaj o swój piękny uśmiech!
Zadzwoń do nas

+48 797-118-808

Zadzwoń do nas

+48 797-118-808

Pantomogram, a tomografia CBCT – jaka jest różnica między badaniami?

Pantomogram, a tomografia CBCT – jaka jest różnica między badaniami?

W pracowniach radiologii stomatologicznej można wykonać kilka rodzajów badań. Do tych najbardziej szczegółowych, które umożliwiają lekarzowi dokładną diagnostykę, należą pantomogram i tomografia CBCT. Jakie są różnice pomiędzy nimi?

Czy w ostatnim czasie był wykonywany tomograf zębów? – tego rodzaju pytanie może paść w niejedynym gabinecie. I zdarza się, że pacjenci kiwają twierdząco głową, chociaż w rzeczywistości posiadają na płycie zdjęcie panoramiczne. I choć na obu z nich mogą być widoczne wszystkie zęby pacjenta, to jednak każde z tych badań prezentuje je w zupełnie inny sposób.

Po co robi się pantomogram?

Pantomogram Szczecin

Zdjęcie pantomograficzne to jednowymiarowy obraz, który wykonuje się na potrzeby stomatologii, w tym: ortodoncji, protetyki oraz chirurgii stomatologicznej. Pantomogram może wspierać także zabiegi z zakresu chirurgii twarzowo-szczękowej oraz leczenie laryngologiczne.

Zaleceniem do jego przeprowadzenia mogą być m.in.:

 • zaawansowana próchnica;
 • ekstrakcja zęba;
 • choroby przyzębia;
 • urazy w obrębie szczęki;
 • planowany zabieg wszczepienia implantów;
 • zakładanie aparatu ortodontycznego;
 • konieczność rozpoznania chorób, anomalii rozwojowych lub określenie źródła pochodzenia bólu.

Badanie wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Pacjent podczas robienia zdjęcia musi stać nieruchomo, a w jego ustach umieszcza się specjalny uchwyt z jednorazowym ustnikiem. Całość trwa zaledwie kilka sekund.

Na czym polega tomografia zębów CBCT?

Tomografia CBCT 3D Sszczecin

W przeciwieństwie do pantomogramu, tomografia komputerowa pozwala otrzymać trójwymiarowy obraz. W przypadku badania CBCT wiązka promieni ma kształt stożka, dzięki czemu uzyskuje się wysokiej jakości odczyt przy krótkim czasie naświetlania, z użyciem stosunkowo niewielkiej dawki promieniowania.

Jest to najdokładniejszy rodzaj badania w obrazowej diagnostyce stomatologicznej. Tomografię stożkową wykorzystuje się również na potrzeby laryngologii, ortopedii czy chirurgii w obrębie twarzoczaszki.

Wskazaniem do skierowania pacjenta na badanie mogą być m.in.:

 • diagnostyka zębów zatrzymanych;
 • planowany zabieg wszczepienia implantów;
 • schorzenia stawów i wady w obrębie twarzoczaszki;
 • urazy i złamania;
 • zakładanie aparatu ortodontycznego;
 • leczenie kanałowe;
 • choroby przyzębia.

W trackie prześwietlenia urządzenie wykonuje obrót wokół głowy pacjenta. W ten sposób otrzymuje się szczegółowe informacje na temat struktur anatomicznych szczęki, które następnie można analizowć, oglądając pod różnym kątem.

Pantomogram, a tomograf – różnice

Uogólniając, można powiedzieć, że gdy zdjęcie panoramiczne nie przynosi jednoznacznej odpowiedzi lekarzowi, z pomocą przychodzi tomografia komputerowa CBCT. Uwidacznia wiele struktur i pozwala na obejrzenie ich z kilku perspektyw, co z kolei daje pewność doskonale dopasowanego planu leczenia.

Niestety, większa dokładność badania oznacza również wyższą cenę. W miastach koszt zdjęcia panoramicznego raczej nie przekracza 100 zł. Z kolei za tomografię stożkową pacjent zapłacić może nawet kilkaset złotych w zależności od badanego obszaru.

Więcej informacji na temat cen badań w pracowniach radiologii stomatologicznej można przeczytać w tym artykule.

Przygotowania do badań pantomografem i tomografem

Zarówno zdjęcie panoramiczne, jak i tomografia CBCT nie wymagają przygotowań. Można jeść, pić i przyjmować lekarstwa. Technik radiolog poprosi jedynie o zdjęcie biżuterii i metalowych akcesoriów z włosów, a także o założenie specjalnego fartucha z gumy ołowianej. Zabezpieczy on narządy wewnętrzne przed promieniowaniem.

Należy jednak pamiętać, że oba badania ze względu na użycie promieniowania „x” wymagają skierowania – również wtedy, gdy przeprowadzane są w prywatnych placówkach.

Zdarza się, że pantomogram i tomograf są ze sobą mylone przez pacjentów. Poznając różnicę między nimi, można mieć większą świadomość na temat podjętego leczenia. Decyzja dotycząca ich wykonania, a także wybór rodzaju badania zawsze jednak należy do lekarza prowadzącego.

PanoramicDent położone jest w północnej części Szczecina, w której znajduje się wiele gabinetów stomatologicznych. Badanie można więc wykonać bezpośrednio
przed lub po wizycie u dentysty. Nasza pracownia mieści się w dawnym budynku radia „Plama”. Niedaleko przystanku autobusowego „Złotowska” linii 87 i 99. Zachęcamy również do skorzystania ze strony jakdojade żeby wygodnie zaplanować trasę komunikacją miejską.
Zobacz, jak do nas dojechać