Pantomogram, a tomografia CBCT – jaka jest różnica między badaniami?
W pracowniach radiologii stomatologicznej można wykonać kilka rodzajów badań. Do tych najbardziej szczegółowych, które umożliwiają lekarzowi dokładną diagnostykę, należą pantomogram i tomografia CBCT. Jakie są różnice pomiędzy nimi?
Czy w ostatnim czasie był wykonywany tomograf zębów? – tego rodzaju pytanie może paść w niejedynym gabinecie. I zdarza się, że pacjenci kiwają twierdząco głową, chociaż w rzeczywistości posiadają na płycie zdjęcie panoramiczne. I choć na obu z nich mogą być widoczne wszystkie zęby pacjenta, to jednak każde z tych badań prezentuje je w zupełnie inny sposób.
Po co robi się pantomogram?
Zdjęcie pantomograficzne to jednowymiarowy obraz, który wykonuje się na potrzeby stomatologii, w tym: ortodoncji, protetyki oraz chirurgii stomatologicznej. Pantomogram może wspierać także zabiegi z zakresu chirurgii twarzowo-szczękowej oraz leczenie laryngologiczne.
Zaleceniem do jego przeprowadzenia mogą być m.in.:
- zaawansowana próchnica;
- ekstrakcja zęba;
- choroby przyzębia;
- urazy w obrębie szczęki;
- planowany zabieg wszczepienia implantów;
- zakładanie aparatu ortodontycznego;
- konieczność rozpoznania chorób, anomalii rozwojowych lub określenie źródła pochodzenia bólu.
Badanie wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Pacjent podczas robienia zdjęcia musi stać nieruchomo, a w jego ustach umieszcza się specjalny uchwyt z jednorazowym ustnikiem. Całość trwa zaledwie kilka sekund.
Na czym polega tomografia zębów CBCT?
W przeciwieństwie do pantomogramu, tomografia komputerowa pozwala otrzymać trójwymiarowy obraz. W przypadku badania CBCT wiązka promieni ma kształt stożka, dzięki czemu uzyskuje się wysokiej jakości odczyt przy krótkim czasie naświetlania, z użyciem stosunkowo niewielkiej dawki promieniowania.
Jest to najdokładniejszy rodzaj badania w obrazowej diagnostyce stomatologicznej. Tomografię stożkową wykorzystuje się również na potrzeby laryngologii, ortopedii czy chirurgii w obrębie twarzoczaszki.
Wskazaniem do skierowania pacjenta na badanie mogą być m.in.:
- diagnostyka zębów zatrzymanych;
- planowany zabieg wszczepienia implantów;
- schorzenia stawów i wady w obrębie twarzoczaszki;
- urazy i złamania;
- zakładanie aparatu ortodontycznego;
- leczenie kanałowe;
- choroby przyzębia.
W trackie prześwietlenia urządzenie wykonuje obrót wokół głowy pacjenta. W ten sposób otrzymuje się szczegółowe informacje na temat struktur anatomicznych szczęki, które następnie można analizowć, oglądając pod różnym kątem.
Pantomogram, a tomograf – różnice
Uogólniając, można powiedzieć, że gdy zdjęcie panoramiczne nie przynosi jednoznacznej odpowiedzi lekarzowi, z pomocą przychodzi tomografia komputerowa CBCT. Uwidacznia wiele struktur i pozwala na obejrzenie ich z kilku perspektyw, co z kolei daje pewność doskonale dopasowanego planu leczenia.
Niestety, większa dokładność badania oznacza również wyższą cenę. W miastach koszt zdjęcia panoramicznego raczej nie przekracza 100 zł. Z kolei za tomografię stożkową pacjent zapłacić może nawet kilkaset złotych w zależności od badanego obszaru.
Więcej informacji na temat cen badań w pracowniach radiologii stomatologicznej można przeczytać w tym artykule.
Przygotowania do badań pantomografem i tomografem
Zarówno zdjęcie panoramiczne, jak i tomografia CBCT nie wymagają przygotowań. Można jeść, pić i przyjmować lekarstwa. Technik radiolog poprosi jedynie o zdjęcie biżuterii i metalowych akcesoriów z włosów, a także o założenie specjalnego fartucha z gumy ołowianej. Zabezpieczy on narządy wewnętrzne przed promieniowaniem.
Należy jednak pamiętać, że oba badania ze względu na użycie promieniowania „x” wymagają skierowania – również wtedy, gdy przeprowadzane są w prywatnych placówkach.
Zdarza się, że pantomogram i tomograf są ze sobą mylone przez pacjentów. Poznając różnicę między nimi, można mieć większą świadomość na temat podjętego leczenia. Decyzja dotycząca ich wykonania, a także wybór rodzaju badania zawsze jednak należy do lekarza prowadzącego.
PanoramicDent położone jest w północnej części Szczecina, w której znajduje się wiele gabinetów stomatologicznych. Badanie można więc wykonać bezpośrednio
przed lub po wizycie u dentysty. Nasza pracownia mieści się w dawnym budynku radia „Plama”. Niedaleko przystanku autobusowego „Złotowska” linii 87 i 99. Zachęcamy również do skorzystania ze strony jakdojade żeby wygodnie zaplanować trasę komunikacją miejską.
Zobacz, jak do nas dojechać