ul. Duńska 25, 71-795 Szczecin

Zadbaj o swój piękny uśmiech!
Zadzwoń do nas

+48 797-118-808

Zadzwoń do nas

+48 797-118-808

Radiologia stomatologiczna – dlaczego jest tak ważna w leczeniu zębów?

Radiologia stomatologiczna – dlaczego jest tak ważna w leczeniu zębów?

rtg zęba pantomogram Szczecin

Ból zęba to skutek zmian zachodzących w jamie ustnej. Jego przyczyny mogą być różne i niestety rzadko widoczne są gołym okiem. Chcąc wdrożyć odpowiednie leczenie, potrzebne są szczegółowe badania nie tylko przeglądowe, ale też obrazowe. Dowiedz się, w jakich sytuacjach Twój lekarz może skierować Cię na wizytę do pracowni radiologii stomatologicznej.

W 1895 r. Willhelm Röntgen ogłosił, że za pomocą próżniowej lampy udało mu się pokazać to, co do tej pory pozostawało niewidzialne dla oka – wnętrze człowieka. Za swoje odkrycie został nagrodzony pierwszą w historii Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. Dziś prześwietlenia organizmu z użyciem promieniowania rentgenowskiego są jedną z podstawowych metod diagnostycznych w medycynie, w tym również w stomatologii.

Rodzaje badań RTG w stomatologii

Badania obrazowe z użyciem promieniowania rentgenowskiego pozwalają ocenić nie tylko stan korony zębowej, ale także zmiany zachodzące w tkance kostnej i korzeni zębów. W zależności od potrzeb danego leczenia lub profilaktyki, w pracowni radiologii stomatologicznej wykonuje się:

 • zdjęcie punktowe – przedstawia stan jednego zęba wraz z kanałami i przebiegiem jego korzeni;
 • zdjęcie pantomograficzne – przekrojowe zobrazowanie zębów wraz ze szczęką, żuchwą, stawami skroniowo-żuchowowymi, a także częścią zatok;
 • zdjęcie cefalometryczne – pozwala zobaczy
 • , jak wygląda zgryz, obrazuje część twarzową czaszki wraz z tkankami miękkimi i strukturami kostnymi, na wyniku widoczne jest również podniebienie twarde i zatoki przynosowe;
 • tomografia komputerowa CBCT – szczegółowe badanie, na którym widoczne są wszystkie struktury w obrębie jamie ustnej.

Kiedy wykonać zdjęcie zębów i jamy ustnej?

Badania obrazowe stosowane są w wielu gałęziach współczesnej stomatologii. Skierowanie mogą wystawić m.in. dentyści, chirurdzy stomatolodzy, a także ortodonci, protetycy i lekarze zajmujący się stomatologią estetyczną. A przyczyn przeprowadzenia badań jest wiele, np.:

 • zaawansowana próchnica;
 • rozpoczynające się lub trwające leczenie kanałowe;
 • konieczność usunięcia zęba;
 • stany zapalne korzeni zębów;
 • ocena stanu zębów zatrzymanych;
 • sprawdzenie stanu kości przed wstawieniem implantu;
 • ocena dojrzałości kostnej i zębowej pacjenta;
 • leczenie wad zgryzu;
 • urazy w obrębie twarzoczaszki.

Do pracowni radiologi stomatologicznej pokierować mogą również lekarze, którzy zajmują się innymi dziedzinami medycyny np. ortopedią lub laryngologią.

Czy zawsze potrzebne jest skierowanie?

Ze względu na zastosowanie promieniowania „X” na większość badań wymagane jest skierowanie – i to zarówno w ramach NFZ, jak i w prywatnych placówkach. Bez skierowania wykonać można wyłącznie RTG zęba, które ze względu na niewielką dawkę promieni oraz działanie punktowe, uchodzi za najmniej inwazyjne. Tomografia komputerowa CBCT, pantomogram oraz cefalometria wymagają wcześniejszego wskazania przez lekarza prowadzącego.

Ile kosztują zdjęcia zębów?

Koszty wykonania badania w prywatnej pracowni radiologii stomatologicznej zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Najdroższym badaniem jest tomografia CBCT, dlatego tak ważne jest, by wybrać placówkę, która korzysta z nowoczesnych aparatów. Pozwalają one wykonać wyraźne zdjęcia, dzięki czemu nie ma później konieczności powtarzania badania z powodu małej czytelności wyniku.

W PanoramicDent w Szczecinie pracujemy na urządzeniu Dentsply Sirona Orthophos SL 3D. To niezwykle czuły aparat, który zapewnia najwyższą jakość przy użyciu stosunkowo niewielkiej dawki promieniowania.

Wykonanie zdjęcia punkowego w naszej pracowni kosztuje 25 zł, pantomogramu 60 zł, cefalometrii również 60 zł. Koszt tomografii CBCT wynosi od 140 zł do 240 zł.

Badania z użyciem promieniowania rentgenowskiego są niezwykle istotnym elementem diagnostyki we współczesnej stomatologii. Pozwalają wdrożyć precyzyjne leczenie, a także ocenić jego skuteczność. Ich zaletami są duża dokładność i szczegółowość, a także fakt, że nie ma wielu przeciwwskazań do ich przeprowadzenia (nie wykonuje się ich przede wszystkim u kobiet w ciąży). Stały się dziś standardem i nieocenionym narzędziem w pracy wielu specjalistów.

PanoramicDent położone jest w północnej części Szczecina, w której znajduje się wiele gabinetów stomatologicznych. Badanie można więc wykonać bezpośrednio
przed lub po wizycie u dentysty. Nasza pracownia mieści się w dawnym budynku radia „Plama”. Niedaleko przystanku autobusowego „Złotowska” linii 87 i 99. Zachęcamy również do skorzystania ze strony jakdojade żeby wygodnie zaplanować trasę komunikacją miejską.
Zobacz, jak do nas dojechać