RTG zęba – na czym polega badanie
i kiedy warto je wykonać?
Jednym z najpopularniejszych badań w diagnostyce stomatologicznej jest zdjęcie punktowe, znane również jako RTG zęba. Jest bezbolesne, szybkie, a do jego wykonania nie wymaga się skierowania. Umożliwia ono wykrycie wielu nieprawidłowości i rozpoczęcie dopasowanego leczenia.
Jednym z najpopularniejszych badań w diagnostyce stomatologicznej jest zdjęcie punktowe, znane również jako RTG zęba. Jest bezbolesne, szybkie, a do jego wykonania nie wymaga się skierowania. Umożliwia ono wykrycie wielu nieprawidłowości i rozpoczęcie dopasowanego leczenia.
Czym jest RTG zęba?
Zdjęcie punktowe jest jednym z najpopularniejszych badań stosowanych w diagnostyce stomatologicznej. Pozwala ocenić stan konkretnego zęba, jego korony oraz korzeni.
Do wykonania obrazu wykorzystuje się promieniowanie „X”, które może być szkodliwe dla człowieka. Niewielka dawka promieni i ich punktowe ukierunkowanie sprawiają jednak, że badanie jest bezpieczne zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Z tego powodu do jego wykonania nie wymaga się skierowania.
Przeciwwskazaniem jest natomiast ciąża. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Mimo to niewykluczone, że lekarz, biorąc pod uwagę negatywne skutki braku odpowiedniego leczenia, skieruje pacjentkę na badanie.
Co widać na zdjęciu i kiedy jest ono pomocne?
Oprócz problematycznego zęba na zdjęciu RTG widoczni są również jego najbliżsi sąsiedzi. Badanie przydaje się więc przy planowaniu zakładania mostów lub implantów. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, w której dentysta może zlecić wizytę w gabinecie radiologii.
Jednymi z najczęstszych przyczyn są:
– zaawansowana próchnica;
– stany zapalne;
– podejrzenia zmian nowotworowych;
– planowana ekstrakcja zęba,
– rozpoczynające się lub zakończone leczenie kanałowe;
– ocena wdrożonego leczenia.
Zdarza się, że w trakcie jednego leczenia będzie konieczność wykonania prześwietlenia kilkukrotnie. Nie należy się tego obawiać. Korzyści z poprawnie przeprowadzonej terapii wpłyną na ogólny stan zdrowia i samopoczucia.
Ile kosztuje RTG zęba i jak się do niego przygotować?
Dwa razy w roku zdjęcie punktowe można wykonać w ramach refundacji. Taką możliwość mają pacjenci gabinetów dentystycznych mających podpisaną umowę z NFZ. W przypadku prywatnego leczenia badanie jest płatne. RTG pojedynczego zęba jest jednak najtańszą pozycją w ofercie pracowni radiologii stomatologicznych. W PanoramicDent cena wynosi 60 zł.
Gdy planowane jest leczenie większej ilości zębów, warto zapytać lekarza o możliwość wykonania zdjęcia panoramicznego.
Do badania nie trzeba się przygotowywać. Można je przeprowadzić o każdej porze dnia. Nie ma również konieczności – jak w przypadku innych badań z użyciem promieniowania rentgenowskiego – zdejmowania biżuterii. Technik radiolog poprosi natomiast o usunięcie ruchomych protez, jeżeli pacjent takie posiada.
Chcesz wiedzieć więcej? Wszystkie informacje na temat prześwietlenia zęba znajdziesz tutaj.
Podsumowując. RTG punktowe to standardowe i bezpieczne badanie pozwalające zobrazować stan pojedynczego zęba. Do jego przeprowadzenia nie jest potrzebne skierowanie. Zdjęcie można zrobić zarówno w ramach NFZ, jak i w prywatnych pracowniach. Cena wynosi kilkadziesiąt złotych i niewykluczone, że w trakcie jednej terapii będzie konieczność powtórnego wykonania obrazu w celu oceny leczenia.
PanoramicDent położone jest w północnej części Szczecina, w której znajduje się wiele gabinetów stomatologicznych. Badanie można więc wykonać bezpośrednio
przed lub po wizycie u dentysty. Nasza pracownia mieści się w dawnym budynku radia „Plama”. Niedaleko przystanku autobusowego „Złotowska” linii 87 i 99. Zachęcamy również do skorzystania ze strony jakdojade żeby wygodnie zaplanować trasę komunikacją miejską.
Zobacz, jak do nas dojechać