ul. Duńska 25, 71-795 Szczecin

Zadbaj o swój piękny uśmiech!
Zadzwoń do nas

+48 797-118-808

Zadzwoń do nas

+48 797-118-808

Czy w ciąży można robić RTG zęba? Wszystko, co warto wiedzieć przed badaniem

Czy w ciąży można robić RTG zęba? Wszystko, co warto wiedzieć przed badaniem

Zdjęcie zęba RTG zęba

Zdjęcia RTG są jednymi z podstawowych badań stosowanych we współczesnej stomatologii. Pozwalają dokładnie określić stan zębów oraz wdrożyć skuteczne leczenie. Chociaż uznawane są za stosunkowo bezpieczne, to przeciwwskazaniem do ich przeprowadzenia może być ciąża.

Co zrobić, gdy lekarz skierował pacjentkę na badanie?

Ekspozycja na promieniowanie „X” jest niewskazana zwłaszcza we wczesnej ciąży. Niestety rozwijający się stan zapalny zębów może okazać się znacznie bardziej niebezpieczny, dlatego decyzję o badaniu podejmuje lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i przeanalizowaniu ryzyka.

Czy w ciąży można iść do dentysty?

Bólu zęba w ciąży nie można ignorować. Nieleczone ubytki i inne stany chorobowe mogą zakończyć się przedwczesnym porodem, a nawet poronieniem. Mimo to wiele pacjentek wciąż obawia się wizyty u dentysty. Warto jednak pamiętać,
że współczesna stomatologia jest dziś na tyle rozwinięta, że pozwala na wdrożenie szerokiego zakresu leczenia stomatologicznego bezpiecznego dla kobiet w ciąży. W tym również z użyciem znieczulenia. Oczywiście o odmiennym stanie należy koniecznie poinformować swojego dentystę, tak by mógł on dostosować dawki leków i formę leczenia. Planowaną wizytę w gabinecie stomatologicznym można również omówić z lekarzem prowadzącym ciążę.

Prześwietlenie zębów w ciąży – kiedy wykonać badanie?

Optymalna sytuacja jest wtedy, gdy kobieta wyleczy zęby przed planowaną ciążą. Wówczas bez problemu można przeprowadzić niezbędne zabiegi wraz z badaniami, w tym również te z użyciem promieniowania.

Niestety w prawdziwym życiu optymalne sytuacje zdarzają się rzadko i nie zawsze uda się wyleczyć ubytki przed zajściem w ciążę. W dodatku odmienny stan wywołuje zmiany w organizmie i niewykluczone, że problemy z zębami pojawią się dopiero w trakcie jej trwania.

Badania RTG zębów a ciąża.

Ze względu na możliwe oddziaływanie na rozwijający się płód, ciąża jest podstawowym przeciwwskazaniem do wykonania zdjęć rentgenowskich. Dotyczy to przede wszystkim kobiet będących w pierwszym trymestrze. W takim przypadku dentysta może zaproponować alternatywne badania, jednak jeżeli sytuacja tego wymaga, to lekarz wystawi również skierowanie do pracowni radiologii stomatologicznej. Oznacza to, że ma ku temu ważne powody, których nie należy ignorować. Negatywne skutki ostrego stanu zapalnego oraz odczuwanego przez kobietę silnego bólu, mogą znacznie przewyższać ryzyko związane z promieniowaniem, więc nie powinno się lekceważyć zaleceń.

Obawy związane z badaniem.

Chociaż promieniowanie „X” jest szkodliwe, to w przypadku badań stomatologicznych wiązka promieni jest ściśle ukierunkowana. Dodatkowo pacjentka zabezpieczona fartuchem wykonanym z gumy ołowiowej, co pozwala ograniczyć negatywne działanie. Aby dodatkowo zminimalizować ryzyko, warto wybrać pracownię radiologii, która korzysta z nowoczesnej aparatury pozwalającej na użycie niewielkiej dawki promieniowania. Tego rodzaju urządzenia znajdują się m.in. w PanoramicDent.

Do wykonania zdjęcia stosowana jest niewielka dawka promieni. Większą możemy wchłonąć nieświadomie na co dzień z otoczenia lub np. podczas lotu samolotem.

RTG zęba czy pantomogram?

RTG punktowe zęba jest najbezpieczniejszym badaniem obrazowym stosowanym w stomatologii. Uwidacznia jednak zmiany zachodzące w obrębie jednego zęba. W przypadku pantomogramu na wyniku przedstawiona jest cała szczęka. Dlatego, gdy leczenia wymaga większa ilość zębów, wykonanie zdjęcia panoramicznego może pomóc ograniczyć ekspozycję na promienie.

Rola badań z użyciem rentgena jest nieoceniona we współczesnej medycynie, tym również w stomatologii. Obawy związane z wykonaniem zdjęcia RTG w ciąży są całkowicie uzasadnione. Jeżeli sytuacja na to pozwala, można odwlec leczenie przynajmniej do końca pierwszego trymestru ciąży. Taką decyzję zawsze jednak podejmuje lekarz.

PanoramicDent położone jest w północnej części Szczecina, w której znajduje się wiele gabinetów stomatologicznych. Badanie można więc wykonać bezpośrednio
przed lub po wizycie u dentysty. Nasza pracownia mieści się w dawnym budynku radia „Plama”. Niedaleko przystanku autobusowego „Złotowska” linii 87 i 99. Zachęcamy również do skorzystania ze strony jakdojade żeby wygodnie zaplanować trasę komunikacją miejską.
Zobacz, jak do nas dojechać